Davar4: Hledání (textu) |
Menu: | Kniha | Hledat... [Ctrl+F] |
Kontextové menu: | Pravým tlačítkem klik na vybrané slovo nebo text v knize nebo lexikonu a vybrat Hledání... |
Ikony v panelu nástrojů: | Hledání/Hledání ve výsledcích/Zavřít výsledky hledání/Výsledky jako náhled/jako strom/jako tabulka |
UPOZORNĚNÍ: Některé informace, které jsou společné pro všechny módy hledání (text, Strong a reference) budou vysvětleny pouze v této sekci. Čtěte proto tuto část pozorně. |
Toto dialogové okno se zobrazí při hledání textu v knize nebo lexikonu. Okno dialogu je nemodální (zůstává při práci zobrazené přes hlavní okno, dokud není zavřeno). Pokud je zobrazeno okno Hledání, nelze otevřít ani zavřít žádný z modulů a nefunguje přetažení modulů ze stromu knihovny.
Při hledání textu je použita první ze záložek (Text).
Můžete hledat hebrejský, řecký text a text latinky (např. češtinu). Přepínače v levém horním rohu se nastaví na aktuální jazyk vybrané knihy nebo lexikonu při kliknutí na ikonu hledání nebo po stisku Ctrl-F.
Pokud kliknete pravým tlačítkem na vybraný text nebo slovo a zvolíte "Hledání", tak je jazyk nastaven dle vybraného textu a text je automaticky umístěn do kombo boxu dialogu hledání (v příkladu nahoře slovo světlo).
Hledaný text můžete do editačního pole komba napsat rovněž pomocí klávesnice. Pokud hledáte hebrejský nebo řecký text, můžete jej zadat i myší v tabulce znaků. Kombo drží odděleně historii hledaných textů (hebrejštiny, řečtiny a latinky).
V hledaném vzoru můžete použít zástupné znaky (wildcards): hvězdičku * pro jeden nebo více znaků a otazník ? pro jeden znak. Můžete je zapsat přímo anebo pomocí tlačítek v okně.
Důležité je porozumět rozdílům mezi hledáním v knihách a lexikonech:
Hledání v knize vyvoří nové okno (okno výsledků hledání) podobné oknu knihy kde jsou zobrazeny pouze verše s nalezeným textem, který je barevně zvýrazněn. Toto je náhled výsledků hledání, který můžete přepnout do stromu výsledků hledání a do tabulky výsledků hledání. Dvojklik na referenci v okně výsledků hledání synchronizuje ostatní okna, pokud je to možné.
Hledání v lexikonu (spisech a poznámkách) používá jiný přístup. Jednotlivé záznamy v lexikonu jsou po hledání "filtrovány" - takže jsou zobrazeny pouze záznamy s nalezeným textem, který je barevně zvýrazněn. Počet nálezů je zobrazen ve stavovém řádku v hlavním okně. Pokud je ikona se symbolem "filtru" červená, znamená to, že filtr aktuálního okna je aktivní. Vedle ikony je zobrazena informace o počtu nálezů a číslo zobrazovaného záznamu.
Rovněž editační pole lexikonu je obarveno - což opět indikuje, že lexikon nezobrazuje všechny záznamy, ale pouze "filtrovanou" část. Protože je možné otevřít mnoho lexikonů, vybarvená editační pole indikují zřetelně stav každého lexikonu.
Tři módy zobrazení výsledků hledání: náhled s obarvenými shodami, strom výsledků a tabulka výsledků
Rozlišovat malá/VELKÁ písmena rozlišuje při hledání velikost písmen. Pokud je volba povolena, pak slovo "Pán" není stejné jako "pán".
Ignorovat Hebrejské vokály je užitečné povolit, pokud neznáte přesnou formu Hebrejského textu. Je využitelné i pro hledání kořenů Hebrejských slov.
Kombo s názvy modulů zde můžete vybrat modul, který se bude prohledávat. Jsou zde k výběru pouze otevřené moduly (knihy, lexikony, spisy a poznámky).
Kombo s rozsahy hledání určuje případný rozsah hledání. Pro knihy jsou zde tři předem definované rozsahy (VŠE, SZ, NZ). Lexikony, spisy a poznámky mají vždy rozsah hledání nastaven na VŠE.
Nový rozsah... toto tlačítko zobrazí okno, ve kterém můžete vybrat rozsah prohledávání. Rozsahy jsou uchovány v historii a jednou zaznamenaný rozsah může být později vybrán znovu. Vložit rozsah můžete dvěma způsoby:
1) Použijte posuvníky a klávesnici nebo myš k nalistování a výběru rozsahu od-do.
2) Použijte příkazový řádek v okně rozsahu a klávesnici. Jsou zde dvě "LED" kontrolky, levá pro počáteční referenci pravá pro koncovou referenci zadávaného rozsahu. Při zadávání můžete opět použít zkratky tak, jak bylo popsáno v části příkazový řádek. Důležité je použít znak '-' jako oddělovač mezi oběma referencemi. Například: 1mo - zj, gen 1 - gen 15, mat-jan apod.
Dialog rozsahu hledání: SZ rozsah 1-5 Mojž. byl vložen v příkazovém řádku pomocí zkratek gen-deu
Před hledáním obnovit všechny filtry toto je standardní nastavení. Výsledky hledání v lexikonech, spisech a poznámkách jsou uchovány ve filtrech. V dalším následném hledání v těchto modulech, pokud nedojde k promazání filtrů, bude hledáno ve výsledcích předchozího hledání. Toto může být v některých případech užitečné, ale obvykle je možné použít přímo funkci Hledat ve výsledcích.
Zobrazit výsledky v novém okně tato volba je standardně povolena a každé nové hledání vytvoří nové okno s výsledky hledání. Takto je možné mít mnoho oken s výsledky. Pokud je tato volba zakázána, bude zobrazeno jen okno s posledními výsledky hledání a nové hledání přepíše předchozí výsledky hledání (takto bylo nastaveno v Davar3).
Po hledání tyto volby určují, co bude provedeno po hledání. Okno dialogu hledání může být volitelně zavřeno a verše, nalezené v knize můžou být přidány do aktuálního seznamu veršů (hlavní nebo vedlejší).
Přepínače Hledat vybírají druh hledání:
Všechna slova - vybere verš v knize (pro ostatní typy modulů vybere záznam) který obsahuje VŠECHNY slova klíče, které můžou být v jiném pořadí.
Alespoň jedno slovo - vybere verš v knize (pro ostatní typy modulů vybere záznam) který obsahuje ALESPOŇ JEDNO ze slov klíče.
Frázi - vybere verš v knize (pro ostatní typy modulů vybere záznam) který obsahuje VŠECHNY slova v zadaném POŘADÍ. Volba rozlišovat malá a velká písmena je respektována.
Regulární výraz - Základní regulární výrazy jsou funkční a můžete je zadat jako klíč k vyhledávání. Pro více informací: http://www.regularnivyrazy.info/ a http://www.regular-expressions.info/
Mód hledání ve více modulech
Tato nová funkce v Davar4 dovoluje jednorázově prohledávat mnoho modulů rozdílných typů (knihy, lexikony, spisy a poznámky). Pracuje podobně jako běžné hledání v jednom modulu, pouze je potřeba zatrhnout volbu Povolit. Pak jsou aktivní volby Hledat v otevřených modulech a Vybráno.
Hledat v otevřených modulech: hledání bude probíhat v aktuálně otevřených modulech.
Vybráno: při této volbě je třeba vybrat moduly k prohledávání pomocí tlačítka ... . Tímto se otevře dialog k výběru modulů, kde můžete vybírat ze stromové struktury. Můžete vybrat jednotlivé moduly nebo skupiny modulů, včetně těch, které nejsou otevřeny, viz obrázek:
Výběr více modulů k prohledávání: Czech Scriptures, Lexikony a Spisy, celkem 54 modulů
Po hledání jsou výsledky přeneseny do okna výsledků. Zde můžete kliknout na záhlaví tabulky a seřadit podle modulů nebo referencí. Tyto volby jsou dostupné i z kontextového menu pro všechny módy zobrazení výsledků hledání (náhled, strom, tabulka).
Výsledky hledání slova světlo ve 43 modulech, zobrazené jako tabulka. Výsledky jsou seřazeny dle jednotlivých modulů, čas hledání cca 20 sekund.
Zavřít výsledky hledání a obnovit filtry: toto tlačítko v panelu nástrojů je užitečné poté, co provedete více následných hledání a máte otevřeno více oken s výsledky. Kliknutím na tlačítko (nebo Klávesová zkratka Ctrl+E) zavře okna výsledků a vyčistí všechny filtry (včetně uvolnění alokované paměti). Vaše okna budou rozmístěna tak, jako před prvním hledáním.
Informace pro pokročilé uživatele:
|